Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve
bota
Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve

Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve

Uashington, 7 nëntor -  Demokratët në SHBA, kanë marrë fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme, duke i dhënë kështu, një goditje Presidentit Trump.

Duke marrë nën kontroll dhomën me të ulët të Kongresit, demokratët do mund të kenë mundësi të pengojnë agjendën e Trump dhe ta kontrollojnë atë.

Republikanët e Donald Trup janë përgatitur, dhe kanë vendosur të forcojnë kontrollin e tyre në Senat.

Votimi i së martës shihet si një referendum mbi presidentin. Ky cikël zgjedhor u quajt si ‘viti i gruas’, sepse pati një pjesëmarrje të madhe në votim, nga gratë.

© ZHURNAL 07.11.2018, 08:18 | B.L. | 2,454 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."