МSH: Dje janë vaksinuar 14.159 qytetarë

Vaksinimi është i pandërprerë në të gjitha pikat në të gjithë vendin, dhe vaksinimi në terren është duke u zhvilluar. Gjithsej 747.225 qytetarë u vaksinuan në pikat e vaksinimit në vend dhe në terren, nga dita e djeshme. Doza e parë e vaksinës u mor nga 3,621 qytetarë dje, dhe dje u vaksinuan gjithsej 14,159 qytetarë. Gjithsej 1,332,658 doza vaksinash u aplikuan në vend, dhe 579,358 qytetarë u rivaksinuan.

 

Sipas shifrave të fundit, 54 % e popullsisë mbi 40 vjeç kanë marrë të paktën një dozë vaksine dhe 29% e popullsisë mbi 18-39 vjeç janë vaksinuar me të paktën një dozë vaksine.

Qytetarët vaksinohen pa takim, në pikat ekzistuese të vaksinimit në të gjithë vendin. Fëmijët e moshës 12 deri në 18 vjeç vaksinohen me pëlqimin e prindërve.

Vaksinat janë të sigurta dhe efektive dhe janë mënyra e vetme për të mposhtur pandeminë. Vetëm vaksinimi i plotë parandalon një formë të rëndë të sëmundjes, zvogëlon mundësinë e sëmundjes dhe rezultatin e saj fatal.

Related posts

Pendarovski sot mbledh Këshillin e Sigurisë

Redaksia

Promovime projektesh para zgjedhjeve, Salihi: Po keqpërdoren nga funksionarët publikë

Redaksia

Moti me diell, temperatura deri në 37 gradë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com