Agjencia Zhurnal.mk
Medicina

​Bakteret lëvizin më ngadalë në mënyrë që të përhapen më shpejt, zbulojnë shkencëtarët

Zhurnal Ads

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa.

Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa më ngadalë të lëvizin, aq më shpejt përhapen, transmeton KosovaPress.

Studiuesit ekzaminuan Pseudomonas aeruginosa, një specie vdekjeprurëse e baktereve që shkaktojnë infeksione në bimë dhe kafshë. Ata zbuluan se bakteret individuale që ishin krijuar për të lëvizur më shpejt ishin më pak të suksesshme sesa llojet që ishin më të ngadaltë dhe lëviznin në grupe.

William Durham, autori përkatës i studimit, tha në një deklaratë se bakteret kanë evoluar për të lëvizur me kujdes dhe në mënyrë efektive në turma, dhe ato e arrijnë këtë duke lëvizur më ngadalë sesa shpejtësia e tyre maksimale.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Dita botërore e personave me paralizë cerebrale

Z H

Si të ndaloni gërhitjen – tri ndryshimet që duhet t’i bëni

S.B.

Si mund të ndikojnë ushqimet në gjumin tonë

S.B.

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit

T E

COVID-19: Pse nuk duhet të shqetësoheni për studimet që tregojnë zhdukjen e antitrupave

S.B.

Nga sasitë e larta të vitaminave tek pacientët me kancer: Hani mëlçi pule dhe kujdesuni për shëndetin tuaj

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...