Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Danimarka konfirmon rritjen e rasteve me variantin britanik të koronavirus

Në Danimarkë është regjistruar një rritje në përqindjen e rasteve të koronavirusit që përmbajnë variantin më ngjitës britanik, pavarësisht nga një rënie në numrin e përgjithshëm të rasteve, thanë sot autoritetet shëndetësore daneze.

Danimarka prezantoi masa të “mbylljes” së rreptë në mes të dhjetorit në një përpjekje për të frenuar rritjen e të infektuarve, dhe në veçanti përhapjen e një varianti më ngjitës, i cili pritet të jetë dominues nga mesi i shkurtit, raporton Reuters.

Që nga mesi i nëntorit, 1.116 infeksione me variantin e ri britanik janë regjistruar në Danimarkë.

Në javën e katërt të janarit, 16.5 për qind e të gjitha rasteve pozitive me COVID-19 kishin një variant të ri, krahasuar me javën e parë të janarit, kur ky numër ishte vetëm katër për qind.

Në Danimarkë, megjithatë, numri i përgjithshëm i rasteve të reja ka rënë, kështu që në krahasim me disa mijëra të infektuar çdo ditë në dhjetor, vetëm 425 raste u regjistruan në 24 orët e fundit.

Danimarka lehtësoi kufizimet e caktuara të hënën, duke hapur shkolla për nxënësit më të ri.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...