Agjencia Zhurnal.mk
Auto

​Ford S-MAX dhe Galaxy me makinë hibride

Pas njoftimit të vitit të kaluar, Ford ka lansuar S-Max Hybrid dhe Galaxy Hybrid në Evropë.

Në zemër të sistemit të shtytjes është i njëjti benzinë 2.5 litërsh i përdorur në modelin e prezantuar më parë Kuga Hybrid, i ndihmuar nga një motor elektrik dhe një bateri litium-jon 1,1 kWh.

Fuqia totale e kombinuar e sistemit hibrid është 190 kuaj fuqi, dhe makinat përshpejtojnë nga 0 deri 100 km/h për 9.8 sekonda.

Sistemi është i pajisur gjithashtu me frenim rigjenerues, për të cilin Ford pretendon se mund të kursejë deri në 90% të energjisë që përndryshe do të humbiste gjatë frenimit.

Për sa i përket konsumit, S-Max Hybrid, sipas ciklit të matjes WLTP, harxhon mesatarisht 6.4 l/100 km dhe lëshon 146-147 g/km CO2.

Prodhuesi deklaron se kapaciteti tërheqës i automjetit është 1,750 kg, në versionin 5 ulëse ose 1.560 kg, në opsionin me 7 ulëse.

Ford Galaxy Hybrid harxhon 6.4-6.5 l/100 km dhe lëshon 148-149 g/km CO2.

Nga vendndodhja në 100 km/h makina përshpejton saktësisht për 10 sekonda.

Meqenëse bateria është e vendosur poshtë dyshemesë së bagazhit, S-Max Hybrid në versionin me tre rreshta ka vetëm 285 litra vëllim të përdorshëm në bagazh.

Sidoqoftë, një maksimum prej 2.000 litra mund të merret duke ulur mbështetësen.

Pronarët e Ford S-Max Hybrid mund të mbajnë gjëra deri në 1 metër të lartë dhe mbi 1 metër të gjerë në bagazh, falë derës së madhe të bagazhit drejtkëndësh.

Nga ana tjetër, Galaxy Hybrid, ka një bagazh nga 300 litra (me të tre radhët e ulëseve) deri në 2,339 litra (me mbështetëse të palosura).

Të dy modelet hibride janë prodhuar në fabrikën e Ford në Valencia, dhe çmimet e tyre do të dihen më vonë.

Postime të ngjashme

Ford Mustang Shelby GT500 i tregoi Model S të Tesla -s se nuk është i pathyeshëm

D V

“Ajër i kondicionuar” në veturë: Cila është temperatura ideale për vozitje?

D V

Harroni kamerat fikse, kërcënimi i vërtetë për shkelësit e trafikut vjen nga qielli

D V

McLaren më i fuqishëm kabriolet – 765LT Spider prodhon 765 kuaj-fuqi dhe lëviz me shpejtësi maksimale prej 330 km/h

D V

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

D V

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...