Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Gjendja me COVID-19 në Mal të Zi, Gjukanoviq thirrje të mbyllen kufijtë

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviq po kërkon mbylljen e vendit për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike.

Ai në një video-adresim për qytetarët, tha se situata nga prilli dhe maji kur në vendet e tjera ishte katastrofale, tani është bërë realitet edhe në Mal të Zi.

“Shifrat e tmerrshme mbi rritjen e përditshme të numrit të vdekjeve dhe infeksioneve nuk duhet të lënë askënd indiferent në Mal të Zi,” tha Gjukanoviq, duke shtuar se shëndeti i qytetarëve është në rrezik serioz.

Ai tha se në vetëm mbi 11 muaj, më shumë se 1.000 qytetarë vdiqën si rezultat i infeksionit me koronavirus, dhe se tani më shumë se kurrë një efikasitet dhe solidaritet janë të nevojshme në kryerjen e të gjitha detyrave.

“Për këtë qëllim, është e nevojshme të azhurnohen dhe zbatohen me forcë masat adekuate epidemiologjike, të kontrollohet në mënyrë efikase dhe efektive pajtueshmëria e tyre, të mbyllet kufiri për hyrje në Mal të Zi pa test PCR, si dhe të përshpejtohet procesi i imunizimit të popullatës në interes të shëndet më efikas dhe afatgjatë”, tha Gjukanoviq.

“Çfarë ishte një lajm i trishtueshëm në prill ose maj të vitit të kaluar në vendet mike të botës me një popullsi shumë më të madhe, e cila është arsyeja pse unë dërgova shprehje të solidaritetit te krerët e shteteve në emër të qytetarëve të Malit të Zi, është realiteti ynë tragjik sot”, shtoi ai, raporton Vijesti.

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...