Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Gjermania në zgjedhje të përgjithshme, pritet largimi i Merkel

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme në Gjermani do të zhvillohen më 26 shtator 2021, vendosi qeveria, ndërsa pritet tërheqja e kancelares Angela Merkel nga politika.

Zëdhënësja e qeverisë, Martina Fietz prezantoi datën, të cilën presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier duhet ta nënshkruajë.

Merkel ka premtuar se nuk do të të kandidojë më pas katër mandateve, duke e lënë të hapur drejtimin e ardhshëm të ekonomisë më të madhe të Evropës.

Ministri i Brendshëm Horst Seehofer kishte propozuar 26 shtatorin si datë zgjedhjesh javën e kaluar, pas bisedimeve me 16 shtetet e vendit dhe me partitë e përfaqësuara në Bundestag, i cili zgjidhet çdo katër vjet.

Postime të ngjashme

Pamje që bota i pret me padurim: Qindra mijëra vaksina dalin nga fabrika

admin

Për një javë regjistroi 1 milion raste, numri i të prekurve nga coronavirusi në SHBA u rrit në 11 milionë

S.B.

Gjermani, Steinmeier vetëkarantinohet për shkak të kontaktit me COVID-19

admin

Dramë në SHBA: Trump, nga Gjykata e Lartë do të kërkoj rinumërim të votave

B M

Islanda përballë një të ardhmeje pa akullnaja

S.B.

Një vit pas shpërthimit të COVID, OKB shpall Ditën e Gatishmërisë Epidemike

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...