Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

​Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Zhurnal Ads

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, ku tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Asociacionin e Komunave Serbe.

Hoti ka thënë se shteti i Kosovës i ka vendosur parimet e tij karshi dialogut, duke siguruar se nuk do të preket integriteti territorial si dhe karakteri unitar i Kosovës.

Duke mos dashur të tregojë se a do të bëhen ndryshime kushtetuese apo jo, ashtu siç po kërkon ndërmjetësi i dialogut, Miroslav Lajçak, shefi i qeverisë tha se marrëveshja duhet të jetë gjithëpërfshirëse obligative që i adreson të gjitha çështjet në mes dy vendeve me pikën e parë drejtë njohjes reciproke.

“I dini parimet që ne i kemi vendosur për procesin e dialogut që nuk bisedohet për çështjen e shkëmbimit të territoreve dhe kjo është hequr nga tavolina e bisedimeve, parimi i dytë është se nuk preket karakteri unitar i Kosovës dhe marrëveshja duhet të jetë gjithëpërfshirëse obligative që i adreson të gjitha çështjet në mes dy vendeve me pikën e parë drejtë njohjes reciproke. Ne jemi në proces të dialogut dhe unë jam i kënaqur me progresin qe është bërë deri më tani, parimet që jemi duke mbajtur të cilët po respektohen nga partnerët tanë ndërkombëtar edhe nga ndërmjetësi i dialogut”, tha ai.

Kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti ka folur edhe pikën e marrëveshjes së nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë e cila ka të bëjë me fazën e fizibilitetit të Liqenit të Ujmanit për çka tha se në Prishtinë ndodhet një ekip ekspertësh të Departamentit Amerikan.

“Një ekip e ekspertëve të departamentit amerikan është në Kosovë, në Prishtinë janë duke i studiuar të gjitha modalitetet e nevojshme për të kryer këtë studim të fizibilitetit”, tha ai.

Këto komente kryeministri, Hoti u bëri pas vizitës që zhvilloi në Komunën e Klinës.

Kujtojmë që tema e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe e ka stopuar dialogun Kosovë-Serbi, pasi që Serbia po përpiqet ta bëjë përsëri temë diskutimi kurse Kosova po e konsideron këtë çështje si një temë të mbyllur, e cila do të zbatohet pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes reciproke në mes dyja vendeve.

Pas vizitës tre ditore që përfaqësuesi special për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak zhvilloi në Kosovë, më 15 tetor, nga Beogradi tha se në një proces serioz negociator është e logjikshme që do të duhet të ndryshojë edhe Kushtetuta. /KP/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Aksident në Fushë Kosovë, vetura godet këmbësoren

admin

Ministria e Ekonomisë kërkon nga KEDS që mos të ketë ndërprerje të energjisë elektrike gjatë ditës së votimit

S.B.

​Presidenca dhe Kuvendi shpërblejnë punëtorët me pagën e 13-të

T E

Vrasja e 15 vjeçarit në Prizren, një muaj paraburgim ndaj të miturit që kreu veprën

S.B.

Përplasje në Komisionin e të Pagjeturve, Bogujevci-Musliut: Kush po viktimizohet qika e mirë

R ZH

U arrestua dje, kush është “Dervish milici”, që torturonte shqiptarët

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...