Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

​Kamera regjistron fotografitë më të mahnitshme të diellit

Zhurnal Ads

Shkencëtarët gjermanë sapo kanë përfunduar azhurnimin e një teleskopi diellor të quajtur Gregor në Observatorin Teide në Ishujt Kanarie, dhe rezultati është një grup i ri spektakolar i imazheve të yllit tonë me një rezolucion prej 3,200 megapikselë.

“Ky ishte një projekt shumë emocionues, por edhe jashtëzakonisht sfidues,” tha Lucia Kleint, një shkencëtare në Institutin Leibniz për Fizikën Diellore në Freiburg dhe një studiuese kryesore në këtë projekt.

“Në vetëm një vit, ne kemi ridizajnuar plotësisht optikën, mekanikën dhe elektronikën për të arritur cilësinë më të mirë të mundshme të imazhit,” shtoi ajo.

Gregor filloi kërkimet e tij më 2012 si teleskopi diellor më i madh në Evropë dhe projekti i azhurnimit filloi më 2018.

Përmirësimet përfshinin punën në sistemet optike dhe të kontrollit të teleskopit, duke ngjyrosur observatorin për të reflektuar më pak dritë dhe më pak ndërhyrë në vëzhgimet për të përmirësuar vëzhgimet shkencore.

Në tërësi, teleskopi tani lejon shkencëtarët të kapin tipare në diell që janë vetëm 50 kilometra të gjera, thuhej në deklaratë. Dhe meqenëse aktiviteti diellor aktualisht është në rritje, pasi mbaron pika minimale e ciklit aktual diellor 11-vjeçar, do të jetë e mjaftueshme për Gregor për të studiuar.

“Projekti ishte mjaft i rrezikshëm sepse azhurnimet e tilla të teleskopit zakonisht kërkojnë vite, por puna e shkëlqyeshme në ekip dhe planifikimi i kujdesshëm kanë çuar në këtë sukses,” tha Svetlana Berdyugina, një astrofizikane në Universitetin Albert-Ludwig në Freiburg, Gjermani dhe drejtore e Institutit Leibniz për Fizikën Diellore. “Tani kemi një mjet të fuqishëm për zgjidhjen e enigmave në diell”.

Përmirësimet përshkruhen në një letër të botuar në shtator, në revistën Astronomy and Astrophysics.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Më afër se Hëna, asteroidi do të kalojë sot afër Tokës

admin

Rrokaqielli i ardhshëm i Dubait është afër gjysmës, në rrugën e ndërtimit

S.B.

Çfarë ka ndodhur me kokën e këtij njeriu!?

admin

Deputeti në Indi e kërcënon me shkurorëzim bashkëshorten pasi ajo e ndërroi partinë

S.B.

Zbulohet rrjet liqenesh në Mars

admin

Ndonjëherë shpejtësia shpëton jetë – Lamborghini i policisë transportoi veshkën për transplant

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...