Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Në Austri, 302 njerëz raportuan efekte anësore nga vaksina

Nga fillimi i vaksinimit në Austri, më 27 dhjetor, deri të premten e kaluar, një total prej 302 personash raportuan efekte anësore nga vaksina antiCOVID-19.

199.277 vaksina BioNTech-Pfizer u dhanë gjatë kësaj periudhe kohore dhe ankesat në lidhje me efektet anësore të vaksinës kishin të bënin kryesisht me reagime të lehta.

Kështu, 66 persona, sipas deklaratës së autoriteteve kompetente, raportuan dhimbje koke, 55 prej tyre lodhje dhe 46 njerëz kishin ethe.

Reagimet alergjike janë identifikuar deri më tani në dhjetë persona.

Për më tepër, disa njerëz të vaksinuar pohuan se kishin dhimbje në vendin e injeksionit, se ndjenin të përziera, por edhe dhimbje në ekstremitete.

Në 25 njerëz kishte një reagim në lëkurë, dhe në 22 kishte ënjtje të gjëndrave limfatike.

Gjithashtu, 11 persona raportuan probleme me nervat e fytyrës.

Në të gjithë të vaksinuarit, reagimet ishin vetëm jetëshkurtra.

Pas vaksinimit ka pasur edhe efekte individuale të rënda dhe dyshohet se tre pacientë kanë pasur efekte anësore të rrezikshme për jetën.

Në 12 pacientë, pas vaksinimit, kërkohej shtrimi në spital. Deri më 29 janar, 18 vdekje ishin raportuar pas vaksinimit, por dy vdekje u zbuluan se nuk kishin asnjë lidhje me vaksinën. Në dy nga të vdekurit, vaksina është dhënë në kohën e inkubacionit të sëmundjes brenda së cilës ata vdiqën.

Pesë persona kishin sëmundje të tjera të rënda, të cilat, sipas autoriteteve, janë shkaku më i mundshëm i vdekjes. Në nëntë raste, përcaktohet shkaku i vdekjes.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...