Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Një bllokim “i fortë” është në fuqi nga sot në disa pjesë të Austrisë

Për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të infeksioneve të reja në pandeminë e koronavirusit, pjesë të mëdha të Austrisë po rivendosin masa të rrepta të mbylljes që nga e enjtja.

Në krahinat federale të Vjenës, Burgenland dhe Austrisë së Poshtme, masa e mbylljes së shumicës së dyqaneve me pakicë po rivendoset. Institucionet kulturore të tilla si muze dhe galeri gjithashtu po mbyllen përsëri. Masat lejohen gjatë Pashkëve me rregulla të rrepta higjienike.

Lënia nga banesa juaj lejohet vetëm me një arsye të justifikueshme. Takimet janë të kufizuara vetëm për një person nga një familje tjetër.

Masat në këto shtete federale, shtëpia e katër prej nëntë milionë qytetarëve të Austrisë, do të jenë në fuqi për momentin deri më 10 prill.

Incidenca shtatë ditore në këto tri krahina federale austriake, të cilat ndodhen në lindje të vendit, sipas të dhënave të fundit ishte 340. Në pjesën tjetër të Austrisë, kjo vlerë është pak më e ulët dhe arrin në 260 raste për 100.000 banorë.

Ekspertët në mënyrë të përsëritur kanë bërë thirrje për masa të rrepta mbylljeje për të zvogëluar rritjen e mprehtë dhe për të ndaluar valën e tretë të epidemisë. Në të njëjtën kohë, ata paralajmërojnë mbipopullim në njësitë e kujdesit intensiv.

Për të përshpejtuar procesin e vaksinimit, qeveria austriake njoftoi të mërkurën blerjen e vaksinës ruse Sputnik V, megjithëse ajo nuk është miratuar ende nga Bashkimi Evropian.

Austria është në krye të vendeve, duke përfshirë Kroacinë, të cilat nuk janë të kënaqura me praktikën e shpërndarjes së vaksinave brenda Bashkimit Evropian.

Deri më tani, 1.5 milionë qytetarë janë vaksinuar në Austri.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...