Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Raketa e re e Koresë së Veriut mund të vrasë 1.5 milion njerëz brenda pak sekondave

Kim Jong-Un tani ka raketat bërthamore më të mëdha në botë të cilat mund të zhdukin çdo qytet të SHBA-së dhe të vrasin të paktën 1.5 milion njerëz brenda pak sekondash.

Ekspertët besojnë se raketa balistike ndërkontinentale (ICBM) do të ishte e vështirë për t’u gjetur dhe shkatërruar, shkruan The Sun.

Gjatë festimeve të 75-vjetorit të Partisë së Punëtorëve në kryeqytetin Pyongyang natën e kaluar, Kim parakaloi një raketë balistike Hwasong-16.

Xu Tianran, një analist i Rrjetit Bërthamor të Hapur, tha për The Sun se raketa ishte më e madhe se ajo e mëparshmja.

“Nëse ky projekt realizohet, ai do të rriste më tej nivelin e kërcënimit për SHBA-në”, tha ai, përcjell kp.

Postime të ngjashme

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...