Agjencia Zhurnal.mk

​Raketa e re e Koresë së Veriut mund të vrasë 1.5 milion njerëz brenda pak sekondave

Kim Jong-Un tani ka raketat bërthamore më të mëdha në botë të cilat mund të zhdukin çdo qytet të SHBA-së dhe të vrasin të paktën 1.5 milion njerëz brenda pak sekondash.

Ekspertët besojnë se raketa balistike ndërkontinentale (ICBM) do të ishte e vështirë për t’u gjetur dhe shkatërruar, shkruan The Sun.

Gjatë festimeve të 75-vjetorit të Partisë së Punëtorëve në kryeqytetin Pyongyang natën e kaluar, Kim parakaloi një raketë balistike Hwasong-16.

Xu Tianran, një analist i Rrjetit Bërthamor të Hapur, tha për The Sun se raketa ishte më e madhe se ajo e mëparshmja.

“Nëse ky projekt realizohet, ai do të rriste më tej nivelin e kërcënimit për SHBA-në”, tha ai, përcjell kp.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...