Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Rekord infeksionesh me Covid-19 në Çeki, mbyllen kinematë dhe muzetë

Infeksionet e koronavirusit po rriten me shpejtësi në Republikën Çeke, me rreth 8 618 raste të reja të raportuara.

Kjo shënoi ditën e katërt të shifrave rekord, me një rritje prej rreth 3 300 infeksionesh ditore krahasuar me një ditë më parë.

Nga e hëna, të gjithë teatrot, kinematë, muzetë, galeritë dhe objektet sportive do të mbyllen për dy javë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Një bllokim i plotë nuk është përjashtuar nga qeveria e kryeministrit Andrej Babis, megjithëse presidenti, Milos Zeman, theksoi në një intervistë se vendi nuk mund të duronte dot nga pikëpamja ekonomike një mbyllje tjetër.

Rreth 905 persona kanë vdekur si rezultat i Covid-19 në Republikën Çeke.

Postime të ngjashme

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...