Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Rreth 6.000 austriakë vaksinohen

Rreth 6.000 austriakë janë vaksinuar kundër koronavirusit që nga e diela, kur filloi vaksinimi në Austri.

Vaksinimi kundër COVID-19 filloi të dielën në të gjithë BE-në me dozat e para të vaksinës Biontech-Pfizer, të cilat u miratuan në BE më 21 dhjetor.

Austria mori 9.750 doza, me të cilat filloi vaksinimin e grupeve të rrezikut.

53.000 doza të tjera të vaksinës Biontech-Pfizer pritet të mbërrijnë në fund të javës, dhe më pas 63.000 doza në javë gjatë muajit.

Nga 5 janari, të gjitha shtëpitë e të moshuarve dhe shtëpitë e të moshuarve, si dhe ambulanca COVID-19, do të jenë në gjendje të tërheqin vaksinat e marra nga Agjencia Federale e Prokurimit dhe nga 12 janari, do të fillojë vaksinimi gjithëpërfshirës në shtëpitë e pleqve dhe ambulancat COVID.

Postime të ngjashme

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...