Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​SHBA ofrojnë 10 milionë dollarë për informacion në lidhje me operativin e Hezbollahut

Shtetet e Bashkuara ofruan sot një shpërblim prej 10 milionë dollarësh për informacionin në lidhje me një operativ të Hezbollahut, i cili u shpall fajtor vitin e kaluar për vrasjen e ish-kryeministrit libanez Rafik Hariri.

Departamenti i Shtetit njoftoi se çmimi do t’i jepet kujtdo që siguron informacion që do të parandalonte Salim Jamil Ayyash të kryejë një sulm kundër shtetasve të SHBA-së dhe interesave të këtij vendi.

Ayyash është një anëtar i Njësisë 121 të Hezbollahut, të cilin Departamenti i Shtetit i raporton drejtuesit të organizatës ekstremiste, Hassan Nasrallah.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se është e njohur përfshirja e Ayyash në përpjekjet e mëparshme për të plagosur ushtarët amerikanë.

Tribunali ndërkombëtar e dënoi Ayyash në mungesë, me pesë burgime të përjetshme për një sulm vetëvrasës me bombë me kamion në Bejrut, në të cilin u vranë Hariri dhe 21 persona të tjerë.

Gjykata arriti në përfundimin se Ayyash udhëhoqi grupin që kreu sulmin.

Përveç vendimit të dhjetorit 2020, një gjykatë në Holandë lëshoi një urdhër të ri arrestimi ndërkombëtar për Ayyash dhe autorizoi prokurorin që t’i kërkojë Interpolit të lëshojë paralajmërime ‘të kuqe’ për vendet anëtare për arrestimin e tij.

Tre anëtarë të tjerë të Hezbollahut u shpallën fajtorë në gusht të vitit të kaluar për përfshirje gjithashtu në një vrasje që tronditi Lindjen e Mesme.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...