Agjencia Zhurnal.mk
Bota

​Transplantimi i zemrës së derrit tek njeriu mund të jetë realitet në 2021-in

Parashikohet që transplantimi i parë i zemrës së derrit në njeri mund të bëhet në fund të vitit 2021.

Pengesa më e madhe me të cilën përballen pacientët që kërkojnë transplantim të organeve është mungesa e dhuruesve të organeve, për të cilat pacientët duhet të presin mbi gjashtë muaj ose më shumë për të gjetur një të tillë.

Kjo pritje mund të jetë faktori vendimtar në prognozën e tyre. Sidoqoftë, një përmbledhje thotë se zemra e derrit shpejt mund të zgjidhin mungesën drastike të organeve dhuruese dhe të shpëtojnë dhe zgjasin jetë.

Një letër përmbledhëse nga studiuesit nga Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts (MGH) përshkruan përparimet e fundit në fushën e ksenotransplantimit kardiak – implantimin e zemrave nga një specie në tjetrën.

Ata theksuan përparimet në inxhinierinë gjenetike dhe zhvillimin e barnave që mundësuan transplantimin e suksesshëm të zemrave të derrave në babuinë në Gjermani. Dr. Richard N. Pierson III, autori kryesor i punimit, parashikoi që transplantimi i parë i zemrës së derrit te njeriu mund të ndodhte në fund të 2021.

Në punim, autorët diskutojnë hapat që kanë ndihmuar në kapërcimin e pengesave të hasura në ksenotransplantimin kardiak. Një shembull është transplantimi i fundit i zemrës nga derrat te babunët.

Sistemet imune të primatëve siç janë babunët identifikojnë zemrat e derrave si “të huaja” dhe fillojnë një sulm kundër tyre. Kjo çon në refuzimin e organeve. Për të zbutur këtë, shkencëtarët kanë përdorur teknikat e inxhinierisë gjenetike për të krijuar derra me organe që nuk kanë karbohidrate specifike që shërbejnë si shënjestra kryesore për sistemin imunitar.

Eksperimentet kanë treguar gjithashtu se proteinat në rreshtimin e enëve të gjakut të derrit dhe proteinat në gjakun e njeriut rezultojnë në mpiksjen e gjakut ose trombozës. Autorët gjithashtu kanë kontribuar në zhvillimin dhe testimin e derrave që janë krijuar për të poseduar gjene që janë përgjegjës për prodhimin e variantit njerëzor të një proteine të njohur si trombomodulinë, e cila moderon mpiksjen.

Marrësve të transplantimeve të organeve u kërkohet të marrin ilaçe për të shtypur sistemin imunitar dhe për të parandaluar refuzimin e organeve. “Por ato barna nuk funksionojnë kur vendosni një organ derri në një babun”, tha Pierson.

Për të tejkaluar problemin e mpiksjes së gjakut, Pierson bashkëpunoi me shkencëtarë të tjerë për të krijuar antitrupa monoklonalë (mAb) që kundërshtojnë molekulat “stimuluese” të quajtura CD154 dhe CD40. MAbs performojnë në mënyrë efektive më mirë sesa imunosupresuesit konvencionalë në parandalimin e qelizave imune në babunët dhe njerëzit që të sulmojnë organet nga derrat.

Transplantimi i organeve të kafshëve në njerëz do të transmetojë sëmundje infektive?

“Kjo duket krejt e pamundur. Kulmi i shumë kërkimeve dhe punës së palodhur nga grupi ynë dhe të tjerët gjatë 35 vjetëve të fundit është se tani duket sikur transplantimi i zemrës nga derri te njeriu është i mundshëm,” u përgjigj Pierson./kosovapress

Postime të ngjashme

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...