Agjencia Zhurnal.mk
Bota

1.56 miliard maska kanë përfunduar në oqeane

Gjatë vitit 2020, rreth 50 miliardë maska janë prodhuar me qëllim për mbrotje ndaj koronavirusit dhe vlerësohet se 1.56 miliardë maksa kanë përfunduar nëpër oqane.

Lajmi është bërë i ditur nga grupi “Oceans Asia”, të cilët kanë shprehur shqetësim për ndotjen e ambientit, transmeton portal arbresh.info

Raporti ofron të dhëna të frikshme mbi ndotjen e oqeanit gjatë pandemisë, dhe duke pasur parasysh sasinë e maskave që përfunduan në to, ky është një problem i madh. Vlerësohet se duhen 450 vjet që një maskë plastike të prishet.

Gjithashtu, raporti thekson se rreth 3 përqind e 52 miliardë maskave të prodhuara do të përfundojnë në ujërat tona. Këto janë shifra shqetësuese, pasi mbeturinat plastike vrasin rreth 100,000 gjitarë detarë dhe breshka, më shumë se një milion zogj deti dhe shumë më tepër peshq, dhe krijesa të tjera detare në vit.

Autorët e raportit deklarojnë se ka zgjidhje që do të minimizojnë ndikimin e mbetjeve plastike. Këto përfshijnë maska të ripërdorshme të bëra nga materiale të riciklueshme. Në çdo rast, është e nevojshme të hidhni maska dhe doreza në një mënyrë adekuate.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...