Agjencia Zhurnal.mk
Bota

10 kafshë që mund të shkaktojnë pandemi tjetër

Me fjalën pandemi kuptohet përhapja një sëmundje e cila i kalon kufijtë e shteteve dhe kontinenteve.

Në krahasim nga epidemia, pandemia nuk është e kufizuar në një pjesë të caktuar, shkruan DailySabah.

Një grup shkencëtarësh kanë identifikuar 10 kafshë që ka shumë të ngjarë të mbajnë koronavirusin tjetër vdekjeprurës, të ngjashëm me atë që shkaktoi pandeminë COVID-19 që përfshiu globin.

Një gazetë që përmbante listën e 10 gjitarëve u botua në revistën “Nature Communications”.

Pra, një pandemi është një epidemi e një sëmundje infektive që është përhapur në një rajon të madh, për shembull në kontinente të shumta ose në të gjithë botën, duke prekur një numër të konsiderueshëm të njerëzve.
Një sëmundje e përhapur endemike me një numër stabil të njerëzve të infektuar nuk është pandemi.

Sëmundjet endemike të përhapura me një numër stabil të njerëzve të infektuar siç janë përsëritjet e gripit sezonal në përgjithësi përjashtohen pasi ato ndodhin njëkohësisht në rajone të mëdha të globit sesa të përhapen në të gjithë botën.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...