Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“100 ditë, 100 arritje”/Rama: 1 milion turistë vizitojnë çdo vit atraksionet e trashëgimisë kulturore e historike nga vetëm 325 mijë në 2013-ën

TIRANË -Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje të publikut rritjen e numrit të turistëve vendas dhe të huaj që vizitojnë atraksionet tona të trashëgimisë kulturore, numër që ka ardhur në rritje nga viti në vit.

Ai pyeti ndjekësit në rrjetin social Instagram se sa turistë vizitojnë çdo vit atraksionet tona të trashëgimisë kulturore, duke dhënë shifrat 600 mijë, 15% apo 1 milion, 85%.

“1 milion turistë vizitojnë çdo vit atraksionet tona të trashëgimisë kulturore e historike nga vetëm 325 mijë në vitin 2013”, u shpreh kryeministri Edi Rama.

Rijetësimi i atraksioneve historike e kulturore vitet e fundit si dhe përmirësimi i infrastrukturës duke rritur aksesin e vizitorëve, ka sjellë fluks turistik në këto destinacione.

Postime të ngjashme

Rama në France 24: Presim dritën jeshile për negociatat

Lea Muslija

Rama zgjohet mes alpeve shqiptare: Mirmëngjes! (VIDEO)

Lea Muslija

Sot hapen kufijtë Shqipëri-Greqi

Lea Muslija

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...