Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

100 mijë kërkesa për votim me postë/ Diaspora e Kosovës ka të drejtë të votojnë në zgjedhjet e 14 shkurtit

Adil Sylqa tash e shtatë vjet jeton në Pragë ku ka studiuar për Inxhinieri të Sistemeve dhe Informatikë dhe punon IT.

Por Adili çdo herë e shfrytëzon të drejtën e tij për të votuar për zgjedhjet nacionale në Kosovë, pasi thotë se me këtë mund ta ndryshoj të ardhmen e vendit, në të cilin beson se do të kthehet shpejt.

Madje, që vota e tij dhe shoqërisë të numërohen ai tregon se paguajnë postë të shpejtë.

Numri i mërgimtarëve kosovarë që duan të votojnë është dhjetëfishuar.

Derisa në vitin 2010 kishin aplikuar një mijë qytetarë, për zgjedhjet e 14 shkurtit deri tani janë dërguar mbi 100 mijë emaile për aplikim, dhe prej tyre aktualisht janë aprovuar 14 mijë.

Por, jo të gjitha votat e tyre arrijnë të numërohen, pasi çdo herë një pjesë arrijnë pas afatit ligjor.

Për këtë, shoqëria civile propozon që të bëhet ndryshimi i afatit për pranimin e votave nga mërgata.

Votat e mërgatës kanë pasur ndikim në zgjedhjen e kandidatëve për deputet apo edhe kryetar komune.

Postime të ngjashme

Pesë të vdekur dhe 437 raste pozitive me coronavirus për 24 orë

S.B.

Osmani: Gazetarët janë bartës të realitetit, grushtat drejt tyre janë grushta ndaj gjithë shoqërisë

S.B.

KQZ aprovon 41 mijë zarfe me fletëvotime nga diaspora, refuzon 16 mijë të tjera

S.B.

Sot mblidhet Kryesia e LDK-së

S.B.

Prokuroria kërkon masë paraburgimi ndaj 11 të arrestuarve për keqpërdorim subvencionesh

S.B.

Përplaset Bieber me zëdhënësin e BE-së pas hartës skandaloze të Lajçakut

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...