Agjencia Zhurnal.mk
Bota

100 të arrestuar nga protestat në Bjellorusi, në mesin e tyre dhe dy redaktorë

Policia e Bjellorusisë ka ndaluar mbi 100 persona nga protestat e reja që kishin filluar të mbahen kundër presidentit Aleksandar Lukashenko, të shtunën.

Sheshi i qytetit Minsk ishte i rrethuar me automjete të policisë si dhe të gjitha rrugët që të dërgonin tek ajo pjesë ishin bllokuar, kjo pasi protesta kryesore ishte thirrur për t’u mbajtur në atë zonë.

Në tërë shtetin nuk kanë arritur të zhvillohen shumë protesta siç ishin planifikuar, transmeton Klan Kosova.

Disa video të cilat kanë qarkulluar në media online kanë shfaqur pamje të policisë që kishin ushtruar dhunë, gjatë arrestimit të 100 personave. Në mesin e personave të arrestuar ishin edhe dy redaktore të mediumit TUT, Galina Ulasik dhe Anna Kaltygina.

Protestat në Bjellorusi janë duke u mbajtur që nga gushti i vitit të kaluar, kur në zgjedhje kishte fituar sërish Lukashenko, këtë e kundërshton opozita dhe një pjesë e madhe e qytetarëve duke hedhur akuza ndaj presidentit se kishte vjedhur vota.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...