Agjencia Zhurnal.mk
Bota

114 të vrarë në Mianmar, mes viktimave edhe një vajzë 13-vjeçare

Të paktën 114 civilë u vranë në Mianmar të shtunën, sipas një vlerësimi nga media e pavarur “Myanmar Now”, ndërsa junta ushtarake vazhdoi të sulmonte protestat paqësore.

Vrasjet në 44 qytete në të gjithë vendin shënuan ditën më të përgjakshme të protestave që nga një grushti ushtarak i shtetit muajin e kaluar.

Mes të vrarëve thuhet se është edhe një vajzë 13-vjeçare, e cila u qëllua në shtëpinë e saj pasi forcat e armatosura të juntës hapën zjarr në zonat e banuara të Meikhtila, në rajonin Mandalay, sipas Myanmar Now. Ajo është midis 20 të miturve të vrarë që nga fillimi i protestave, njoftoi Myanmar Now, cituar nga CNN.

CNN nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë në mënyrë të pavarur numrin e njerëzve të vrarë.

Goditja vdekjeprurëse erdhi në Ditën e Forcave të Armatosura të vendit. Gjenerali i Lartë Min Aung Hlaing, udhëheqësi i juntës, tha gjatë një parade në kryeqytetin Naypyitaë, se ushtria do të mbrojë njerëzit dhe do të përpiqet për demokracinë, njoftoi Reuters.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara e dënoi sulmin dhe kërkoi një  rezolutë ndërkombëtare si përgjigje

Postime të ngjashme

Zviceranët votojnë kundër masave për ndryshimet klimatike

Dafina Vidishiqi

A është Turqia ende një aleat i besuar i NATO-s?

Dafina Vidishiqi

Biden: Nuk po kërkoj konflikt

Dafina Vidishiqi

Netanyahu humb pushtetin në Izrael

Dafina Vidishiqi

Macron: G7 nuk është armiqësore me Kinën

Dafina Vidishiqi

​Blinken zbulon: E vetmja gjë për të cilën pajtohem me Putin

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...