Agjencia Zhurnal.mk
Bota

15 mijë raste të reja me COVID-19/ Si është situata në Afrikë

Në kontinentin e Afrikës ka arritur në rreth 2 milionë e 120 mijë numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 14.835 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.120.356, ndërsa numri i viktimave me 318 vdekje të reja arrin në 50.736.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 21.201, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.585 dhe në Marok 5.539 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19. Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 775.502 raste e cila pasohet nga Maroku me 336.506 dhe Egjipti me 114.107 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.794.355 persona të infektuar.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...