17 të shëruar dhe 74 raste të reja me Covid, vdesin dy pacientë

Shkup, 30 korrik – Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 4.582 testime, ndërsa janë regjistruar 74 raste të reja me Kovid-19: Shkup-16, Tetovë-15, Kumanovë-8, Gostivar – 7, Manastir – 6, Kërçovë-5, Dibër-4, Strumicë-3, Prilep, Shtip dhe Sveti Nikollë nga2, Ohër, Gjevgjeli, Radovish dhe Berovë – nga 1. Janë regjistruar 17 pacientë të shëruar nga: Shkupi-8, Tetova-5, Kumanova-2, Kërçova dhe Kavadari-nga 1. Janë regjistruar dy pacientë të vdekur prej të cilëve njëri nga Shkupi dhe tjetri nga Kërçova, të moshës mbi 60 vjeç. Të dy kanë vdekur në kushte spitalore, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

 

Janë bërë 4.582 testime përmes: ISHP-103, QSHP Shkup-43, QSHP Manastir-83, QSHP Prilep-38, QSHP Tetovë-30, QSH Kumanovë-30, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-7, Laboratori i Spitalit Kozle-0, KU Pulmologji me Alergologji 0, SPQ 8 Shtatori-10, Instituti për Mikrobiologji-23, Zhan Mitrev-55, Avicena-350, Biotek-180, Sistina-84, laboratori Laor-363 Sinlab-24 Remedika-13, Pllodnost-30, Genea-23, Nikob Lab-1.049, VFV Medikal-53, Eli Medika-4, ISHP dhe IPSH (rapid test) – gjithsej 1.987.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 971.395 testime për Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vendin tonë prej fillimit të epidemisë është 156.299, numri i pacientëve të shëruar është 150.350, i të vdekurve 5.493, ndërsa numri I rasteve aktive është 456.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi sipas qyteteve është si në vijim: sa/

Distribuimi sipas qyteteve
Të sëmurë (aktivë)

Raste aktive (gjithsej)

Shkup

68874

146

Kumanovë

8936

52

Prilep

8340

12

Тetovë

7426

116

Manastir

6327

17

Veles

5479

5

Gostivar

5219

30

Kavadar

5157

1

Ohër

5027

8

Shtip

4966

5

Strumicë

4137

11

Strugë

2986

5

Koçan

2799

6

Kërçovë

2614

13

Gjevgjeli

2197

2

Negotinë

2184

0

Sveti Nikollë

1528

3

Resnjë

1234

0

Kriva Pallankë

1227

0

Radovish

1164

3

Berovë

1033

1

Dellçevë

974

1

Dibër

959

15

Vinicë

886

0

Probishtip

789

0

Vallandovë

671

4

Bogdanc

494

0

Krushevë

490

0

Demir Hisar

400

0

Demir Kapi

396

0

Kratovë

377

0

Makedonski Brod

359

0

Pehçevë

269

0

Маkedonska Kamenicë

249

0

Dojran

132

0

Gjithsej

156299

456

Related posts

“Më mirë për Tetovën: Spitali i Tetovës të lirohet nga udhëheqësia partiake

D V

Bashkëpunojnë bankat popullore të Maqedonisë dhe Kroacisë

Z H

LIVE: Zoran Zaevi dhe Ali Ahmeti arrijnë Tetovë (VIDEO)

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com