Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

20 mijë euro dënim, kompania nga Koçani duhet të ndalojë të ndotë ajrin

Koçan, 28 dhjetor – Inspektorati shtetërorë për ambient jetësorë propozoi dënim prej 20 mijë eurove për kompaninë Pejper Mill Koçani, e cila e ndot ajrin në qytet.

Që nga inspektimi i parë i jashtëzakonshëm mbi instalimin më 4 nëntor, janë bërë dhe dy matje të tjera dhe vlerat e lejuara kanë qenë dy herë më të larta. Ndryshimet në proces dhe pajisjet e bëra nga investitori ndërkohë nuk dhanë rezultat. U propozua gjobë prej 20,000 euro, me Vendimi është urdhëruar matje e rregullt e grimcave dhe Pejper Mill obligohet që të investojë në një filtër për shkak të zvogëlimeve të shumta të grimcave.

Matja tjetër e grimcave është më 30 dhjetor. Nëse me këtë matje dëshmohet tejkalim i nivelit të lejuar, do të urdhërohet që të fillojë të shfrytëzojë gaz.

Në të kundërtën do të ndalohet puna, deri sa të sigurohet filtri dhe të udhëhiqet procesi në mënyrë që nuk do të ndot Koçanin. Në ditët e kaluara u mbajtën protesta para fabrikës që prodhon letra.

Postime të ngjashme

Editorial në News Week / Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan

R Zh

Ministri Hoxha takon prodhuesit e orizit

T E

Votëbesimi i Qeverisë mund përsëri të vendoset në test, pa kaluar 90 ditë

T E

Zjarr tek liqeni Treska, dyert e mbyllura e zjarrfikësit nuk mund të hyjnë?

T E

Kasami: Grafa etnike do të bëhet realitet

R Zh

Tërmeti prej 5.5 shkallëve në Greqi, u ndje edhe tek ne

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...