Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

20 mijë organizata amerikane në cak të hakerëve kinezë

Shtetet e Bashkuara janë shprehur të shqetësuara në lidhje sulmin kibernetik ndaj softuerit të emailave të Microsoft Exchange, duke rrezikuar më shumë se 20 mijë organizata amerikane. Kompania e madhe teknologjike, ka fajësuar Kinën për këtë sulm.

Shtëpia e Bardhë ka kërkuar reagim të shpejtë për të siguruar këtë softuer pasi hakimin e ka cilësuar si kërcënim aktiv. Shtëpia e Bardhë u ka bërë thirrje të gjitha palëve që operojnë me këta softuer, qeverisë, sektorit privat dhe akademisë që të kundërpërgjigjen menjëherë.

Microsofti ka thënë se hakerët kanë përdorur serverin e emailit për të sulmuar caqet e tyre. Gjatë dy ditëve të fundit, gjiganti teknologjik ka përditësuar softuerin për të forcuar sigurinë e tij.

Qendra e Inteligjencës brenda Microsoftit ka thënë se sulmi ka ndodhur nga një haker i sponsorizuar nga shteti, me bazë në Kinë.

Sipas kompanitë, hakerët kanë vepruar nën emrin “Hafinium”.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...