Agjencia Zhurnal.mk

Prishtina nën kontroll të rreptë policore

Jo rrallë herë Policia e Kosovës dalin në aksion për t’i kontrolluar veturat në rrugët e kryeqytetit. Sot rreth ores 22:30 Njësia Speciale kanë kontrolluar veturat e parkuara në rrugën “Zagrepi” Lagjja Tophane në Prishtinë, shkruan Indeksonline. Po ashtu policia pak më parë kanë kontrolluar disa vetura në Lagjen” Kodra Read more…

Dyfishohet shkrirja e akullnajave

Studiuesit e Universitetit të Columbias në New York kanë ngritur alarmin për shkrirjen e akullnajve. Sipas të dhënave të publikuara, shkrirja e akullnajave në krahasim me 25 vjet më parë, që nga viti 2000 është dyfishuar. Shkaku i shkrirjeve është rritja e temperaturës si pasojë e ndryshimeve klimatike, transmeton albinfo.ch. Read more…

Ekrem İmamoğlu, fitues i zgjedhjeve në Stamboll

Kandidati i Partisë Republikane Popullore të Turqisë (CHP), Ekrem İmamoğlu, fitoi zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit, treguan rezultatet jozyrtare, transmeton Anadolu Agency (AA). Me gjithsej 99,37 për qind të votave të numëruara, İmamoğlu fitoi 54,03 për qind të votave, ndërsa Binali Yıldırım i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) Read more…