Agjencia Zhurnal.mk

Termeti dridh vendin

Shkup, 16 korrik – Rrjeti telemetrik seizmologjik në Republikën e Maqedonisë Veriore me qendra në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë që mirëmbahet nga Qendra Seizmologjike pranë Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup, sonte në orën 21.17 minuta, ka regjistruar tërmet me epiqendër 120 kilometra në juglindje të Shkupit. Tërmeti ka qenë Read more…

Uria nё botё nё rritje

Nё botё vazhdon tё ketё njerёz tё uritur. Raporti pёr sigurinё e ushqimit i OKB-sё pёrmend pёr kёtё tri arsye: konfliktet, zhvillimi i ngadaltё dhe ndryshimin e klimёs. Qёllimi i OKB-sё, pёr ta shmangur urinё deri nё vitin 2030, po bёhet i parealizueshёm. Sёrish nё botё janё tё uritur gjithnjё Read more…