Agjencia Zhurnal.mk

Burg për ndryshim etiketash!?

Një punonjës në sektorin e bagazheve në aeroportin e Singaporit u dënua me 20 ditë burg për ndryshimin e 300 etiketave të bagazheve, të cilat u dërguan në të gjithë botën në destinacione të gabuara. Tay Boon Keh, një shtetas nga Singapori, 66 vjeç, u shpall fajtor për ndryshimin e Read more…

Gjenë gjethe në bukë

Një qytetar i Mitrovicës ka gjetur një gjethe në bukën që e ka blerë në një furrë. Ajo që shpesh nga ne themi që “nuk po e dimë as vet se çka po hamë”, u vërtetua edhe sot nga një mitrovicas. Në një fotografi të publikuar në rrjetet sociale, një Read more…

Në Irak vazhdojnë protestat kundër qeverisë

Protestuesit anti-qeveritarë bllokuan rrugët kryesore në Bagdat dhe Basra të dielën, ndërsa iu përgjigjën thirrjes për një grevë vullnetare nga kleriku me influencë i sektit shiit, Muqtada al-Sadr. Protestuesit dolën në rrugë të indinjuar nga korrupsioni i thellë, mungesa e mundësive për punësim dhe shërbimet themelore të dobëta pavarësisht pasurisë Read more…

Kush ishte Ali Pashë Gucia

Ali pashë Gucia (1828 – 05 mars 1888) ishte veprimtar i lëvizjes antiosmane të gjysmës së dytë të shekullit XIX dhe veçanërisht i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Mori pjesë në kryengritjet që shpërthyen malësorët e veriut kundër politikës tanzimatiste gjatë viteve 60 të shekullit të XIX-të. Kundërshtar tepër aktiv i Read more…

Rashica po bëhet baba

Futbollisti i Kosovës po bëhet baba për herë të parë. Pak minuta na ndajnë nga ndeshja e Kosovës me Anglinë dhe Prive.al ka një lajm i cili nuk lidhjet me ndeshjen. Fjala është për të reja në jetën private nga një prej futbollistëve më të komentuar. Milot Rashica, siç ka Read more…