Agjencia Zhurnal.mk

Borisov: Bullgaria e njeh gjuhën maqedonase konform formulimit të Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

Shkup, 27 prill – Bullgaria përmbahet në formulimin e marrëveshjes për miqësi dhe fqinjësi të mirë mes dy vendeve lidhur me njohjen e gjuhës maqedonase ku qëndron “gjuhë zyrtare e Republikës së Maqedonisë së Veriut konform Kushtetutës së saj”, ka deklaruar në intervistën për TV Sitel, kryeministri bullgar, Bojko Borisov. Read more…