Agjencia Zhurnal.mk

Senatorë amerikanë druajnë se Kina mund ta përdorë aplikacionin TikTok për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale

Grupi i senatorëve republikanë i kanë bërë thirrje administratës së presidentit Donald Tramp të hetojë rrezikun e mundshëm të Kinës për të shfrytëzuar TikTok aplikacionin e famshëm për shpërndarjen e videove për të ndërhyrë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Anëtarët e Senatit të SHBA-së, Marko Rubio (nga Florida), Tom Koton Read more…

Qeveria amerikane me ndihmë prej 10 milionë dollarë për rajonin për luftë me Kovid-19

Uashington, 29 korrik – Maqedonia e Veriut ka marrë 1,5 milionë dollarë nga SHBA-ja për luftë kundër koronavirusit për sisteme laboratorike, ndjekje dhe kontroll të lëvizjes së infektimit, ekspertë teknikë, komunikim shëndetësor dhe të ngjashme. Në 20 vitet e fundit, ndihma e përgjithshme amerikane për Shkupin ka tejkaluar 736 milionë Read more…

Kush do e marrë vaksinën i pari? Vendet e pasura po përpiqen të kapin miliona doza, a do të kap rradhën Maqedonia e Veriut?

Shkup, 29 korrik – Kush do të marrë vaksinën e koronavirusit i pari? Duke lënë mënjanë retorikat, fjala i mbetet gjeopolitikës dhe parave. Nuk ka të bëjë thjesht me mbrojtjen e shëndetit të një popullate. Siç e shohin shumë ekspertë, një vaksinë është gjithashtu e rëndësishme për t’i rikthyer ekonomitë Read more…