Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

22 vite nga çlirimi i Prishtinës, Rama: Ditë e bekuar

Sot bëhen 22 vite që kur forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hynë në Prishtinë. Kryeministri Edi Rama uroi sot çlirimin e Prishtinës, të cilin e cilësoi një ditë të bekuar “Mirëmëngjes. 22 vite nga dita e bekuar e çlirimit të Prishtinës”, tha Rama, ndërsa ndau një foto nga UÇK.

Kjo datë shënon hyrjen e forcave të UÇK-së të Zonës Operative të Llapit, në Prishtinë, me qëllim mbrojtjen e popullatës nga masakrat që kishin filluar të kryenin serbët gjatë fillimit të tërheqjes nga Kosova, pas nënshkrimit të Marrëveshjes së kapitullimit në Kumanovë, më 9 qershor të vitit 1999 mes forcave të NATO-së dhe ushtrisë jugosllave.

Me këtë marrëveshje fillon edhe tërheqja e forcave serbe nga Kosova

Postime të ngjashme

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët sugjerojnë një takim që ti paraprijë atij të 25 korrikut

Lea Muslija

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Lea Muslija

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...