22 vjet nga themelimi i PDK-së

Më 10 tetor të vitit 1999 është formuar Partia Demokratike e Kosovës (PDK). Kjo parti që nga themelimi dhe deri në vitin 2016, ka pasur kryetar Hashim Thaçin.

Pasi që Kushtetuta nuk lejon mbajtjen njëkohësisht të postit të presidentit dhe të kryetarit të partisë, Thaçi dha dorëheqje nga funksionet e tij në parti.

Pas kësaj, PDK ka mbajtur Kuvendin zgjedhor ku për kryetar ka zgjedhur Kadri Veselin.

Aktualisht kryetari i PDK-së, është Memli Krasniqi.

Organ ekzekutiv i PDK-së është kryesia, e cila zgjidhet nga këshilli drejtues./KP

Related posts

Familjarët e të pagjeturve: “Të paktën eshtrat t’i gjejmë diku”

D V

Nga sot të gjithë personat mbi moshën 18 vjeç mund të aplikojnë për vaksinën kundër COVID-19

D V

Sot nis gjykimi i Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More