Agjencia Zhurnal.mk
Bota

23 të vdekur pasi kryen vaksinën anti-Covid, nisin hetimet

Zhurnal Ads

Të paktën 23 persona kanë humbur jetën pasi janë vaksinuar kundër Covid-19 në Norvegji, raporton Agjencia Kombëtare e Ilaçeve në shtetin skandinav.

 “Jemi informuar për 23 fatalitet pas vaksinimit. Për momentin, 13 prej tyre janë ekzaminuar”, thuhet në njoftim.

“Këto të dhëna mund të tregojnë se simptomat e zakonshme të shkaktuara nga vaksinat, të tilla si ethe dhe të përziera, mund të çojnë në vdekjen e disa njerëzve të moshuar e me shëndet të dobët,” shprehet mjeku Sigurd Hortemu.

Vaksinimi me vaksinën e prodhuar nga kompania amerikane Pfizer dhe gjermane BioNTech, nisi në Norvegji më 27 dhjetor 2020.

Të parët që u vaksinuan ishin të moshuarit që jetonin në shtëpitë e pleqve në Oslo. Në fillim të vitit, u bë e njohur se tre njerëz që jetonin në zona të ndryshme të cilët ishin vaksinuar vdiqën, por vdekjet e tyre mund të mos lidhen me vaksinimin dhe këto raste po hetohen.

Një total prej 21,000 njerëz janë vaksinuar me vaksinën Pfizer-BioNTech në Norvegji deri më tani.

Më 12 janar, Norvegjia nisi marrjen e vaksinave edhe nga kompania farmaceutike amerikane Moderna.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

BE-ja dënon “provokimet” e Turqisë në lindje të Mesdheut

admin

UNHCR: Gjysma e fëmijëve refugjatë janë jashtë shkollave përshkak pandemisë

Z H

Qyteti brazilian zgjedh kryetarin e ri – por ai ende nuk e di pasi është në koma shkak i coronavirusit

T E

Biden nga sot, qasje tek informacionet e zbulimit

S.B.

Udhëheqësit e BE-së përplasen për shkak të vetos së Hungarisë dhe Polonisë për buxhetin

S.B.

Në Itali vaksinimi kundër Kovid-19 do të fillojë më 27 dhjetor

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...