Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

24 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve, dështon për herë të dytë miratimi i fletës së votimit

24 ditë nga data e zgjedhjeve parlamentare KQZ nuk ja doli të miratojë as dje në mbrëmje vonë fletën e votimit. Organi kryesor i administrimit të zgjedhjeve duket se ka mbetur në procedura.

I vetmi rezultat në mbledhjen e djeshme që nisi me 3 ore vonesë ishte që Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi çoi në tryezën e Komisionit Rregullator vetëm një opsion flete votimi, e cila parashikon që krahas subjekteve zgjedhore të përfshiheshin edhe emrat e kandidatëve.

Por, sërish debati u përqëndrua, se cili organ është përgjegjës për shqyrtimin dhe miratimi e fletës së votimit. Ajo që ra në sy ishte mungesa e debatit të partive politike ndryshe nga një ditë më parë ndërkohë kryetarja e Komisionit Rregullator, Ilirjana Nano lajmëroi se organi që ajo drejton shpall unanimisht moskopentencën duke mos dhënë më shumë detaje.

Ky vendim erdhi pas kërkesës se përfaqësuesit ligjor të Partisë Socialiste Eridian Salianj, i cili kërkoj që Rregullatori të mos e shqyrtonte projektaktin për fletën e votimit.

Postime të ngjashme

Rudina Hajdari thotë se Basha e dëboi, por lë të hapur rikthimin në PD

Dafina Vidishiqi

Arrijnë në Shqipëri edhe 11,700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer

Dafina Vidishiqi

Zv.ministrja e Turizmit në Shqipëri: I kemi kërkuar Komitetit të Ekspertëve rishikim të masave

Dafina Vidishiqi

Rama zgjedh të marrë mandatin e deputetit në Durrës

Dafina Vidishiqi

PD, analizë krahasuar me 3 zgjedhjet e kaluara

Nefail Emini

Në Shqipëri nis vaksinimi i personave mbi 50 vjeç

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...