Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

25 vite nga atentati ndaj Gligovor, kush e porositi?

Shkup, 3 tetor – Më 3 tetor, saktësisht 25 vjet më parë, presidenti i parë i Maqedonisë së pavarur, Kiro Gligorov, iu bë një atentat por pa sukses.

Edhe pas një çerek shekulli, mbetet ende një mister se kush e urdhëroi vrasjen dhe kush janë autorët, megjithëse kishte shumë angazhime dhe premtime të forta se ata do të viheshin para drejtësisë.

Një tronditje e vërtetë për publikun ndodhi tre vjet më parë, kur kryetari i parë i Parlamentit, Stojan Andov, në librin e tij, “Para dhe pas vrasjes” deklaron se ish-Ministri i Brendshëm, Ljubomir Frckoski, është një organizator i mundshëm i atentatit.

Pas kësaj, Frckoski paditi Andov, dhe gjykata miratoi një masë të përkohshme jopopullore, duke ndaluar librin. Kjo rriti edhe më shumë dyshimet se Fërckoski është me të vërtetë ishte ai që urdhëroi vrasjen e pasuksesshme.

Presidenti Kiro Gligorov, i cili i mbijetoi atentatit, kishte dëmtime të rënda dhe të përhershme në kokë.

Postime të ngjashme

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

Shtrenjtohen nafta dhe benzina

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...