Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“27 Prilli”, Ristovski: Nuk kemi bërë thirrje për dhunë, vetëm kemi shprehur pakënaqësinë

Shkup, 4 dhjetor, zhurnal.mk – Në gjyqin për organizatorët e 27 Prillit, i akuzuari ish-ministri Spiro Ristovski filloi mbrojtjen e tij. Në sallën e gjyqit ai prezantoi video nga protestat tre vjet më parë, si dhe fjalime nga folësit të cilat ishin mbështetës të protestave kundër “Platformës së Tiranës”.

Ristovski pohoi se për 27 prillin nuk ka pasur plan dashakeqës dhe se të gjithë ata që kanë folur para protestuesve nuk kanë bërë thirrje për dhunë, por kanë kërkuar që të shprehnin pakënaqësinë e tyre në mënyrë paqësore dhe dinjitoze.

Përveç Spiro Ristovskit, si organizator të dhunës në Kuvend të akuzuar janë edhe ish kryetari, Trajko Veljanoski, ish-ministri Mile Janakieski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vladimir Atanasovski.

Postime të ngjashme

Renate Alt: Të mos ndëshkohet nxënësja shembullore Maqedonia e Veriut

R Zh

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...