28 të arrestuar nga protesta në Afrikën e Jugut

Një nga autostradat më të mëdha të vendit u mbyll pasi mbështetësit e Jacob Zuma djegën goma dhe kamionë.

 

Policia e Afrikës së Jugut tha të shtunën se 28 persona ishin arrestuar dhe një nga autostradat më të mëdha të vendit mbeti e mbyllur për shkak të protestave të dhunshme të lidhura me burgimin e ish-presidentit Jacob Zuma, shkruan The Guardian, transmeton lajmi.net.

Protestat shpërthyen këtë javë në pjesë të KwaZulu-Natal (KZN), provinca e vendlindjes së Zumës, pasi ish-udhëheqësi u dorëzua në polici për të vuajtur një burg 15-mujor.

Të premten, gjykata e lartë hodhi poshtë kërkesën e Zumas për të përmbysur arrestimin e tij në një çështje që është parë si një provë e sundimit të ligjit të kombit pas aparteidit. Një orë para vendimit, një fotograf i Reuters pa një grup protestuesish që bërtisnin “Zuma!”, djeën goma dhe bllokuan një rrugë.

Burgimi i Zumas ka hedhur ndarje të thella në Kongresin Kombëtar Afrikan (ANC) qeverisës, pasi një fraksion partie mbetet besnik ndaj ish-presidentit dhe ka qenë një burim i fuqishëm i kundërshtimit ndaj pasardhësit të tij, Cyril Ramaphosa.

Zëdhënësi i policisë së KZN Jay Naicker tha se 28 arrestimet kishin ndodhur që nga e premtja me akuza duke përfshirë dhunë publike, vjedhje, dëmtim të pronës dhe shkelje të rregullave të mbylljes COVID-19.

Ai tha që protestuesit kishin vendosur disa kamionë pranë lumit Mooi, një qytet në autostradën N3 që të çon nga Durban në Johannesburg dhe dyqanet ishin plaçkitur në lumin Mooi dhe Thekwini, komuna që përfshin Durban.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit ishin vendosur në të gjitha rrethet në provincë por nuk kishte pasur vdekje ose plagosje deri më tani, shtoi ai. Që nga pasdita, N3 u mbyll në lumin Mooi.

Related posts

Gati 150 palestinezë u plagosën gjatë protestave anti-kolonizim të izraelitëve

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

Publikohen imazhet e para të pallatit të ri veror të Erdoganit – kushtoi 63 milionë euro dhe ka 300 dhoma

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More