Agjencia Zhurnal.mk
Bota

3 milionë viktima nga pandemia në botë

3 milionë persona kanë humbur jetën nga pandemia e koronavirusit në mbarë botën. Këto janë të dhënat më të fundit nga Reuters që raporton mes të tjerash se rritja e numrit të infektimeve është duke sfiduar programin e vaksinimit që shihet si rrugëdalja e vetme ndaj kësaj krize.

Numri i vdekjeve për shkaqe të lidhura me Covid-19 është duke u rritur edhe njëherë sidomos në Brazil dhe Indi. Autoritetet shëndetësore fajësojnë për këtë gjë variantet e reja të koronavirusit që u pikasën për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut dhe lodhjen e publikut nga masat shtrënguese dhe izolimi.

Sipas të dhënave të Reuters, u desh më shumë se një vit që bilanci i viktimave nga koronavirusi të arrinte në 2 milionë, ndërsa 1 milionë vdekjet e tjerë u shtuan në vetëm 3 muaj.

Në analizë, mes të tjerash thuhet se Brazili ka vdekshmërinë më të lartë në ditët e fundit, ku një në 4 vdekje që raportohet ndodh në shtetin amerikano-jugor.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...