Agjencia Zhurnal.mk

34 vjeçarja mbetet pa jetë nga kafshimi i miut, mjekët vënë alarmin

Një grua që vdiq pasi ishte kafshuar nga një mi, ka bërë që mjekët të lëshojnë një paralajmërim për shëndetin publik për ‘ethet e kafshimit nga miu’.

Simone Stapley, 34 vjeçe, vdiq pasi mori një kafshim nga një mi në gishtin e saj të dorës dhe ky konstatim u arrit pasi që u bënë analiza të trupit të saj.

Kliko per me shume info
Edhe pse u kafshua nga një mi dhe dalloi shenja infeksioni ajo përsëri nuk kërkoi ndihmë mjekësore duke menduar se do të ishte diçka kalimtare, fatkeqësisht ky kafshim vajzës i kushtoi jetën, shkruan, The Sun.

Gjendja e zonjës Stapley, e Abingdon, u përkeqësua dhe ajo u dërgua në Spitalin John Radcliffe në Oksford më 7 nëntor dhe vdiq nga sulmi në zemër një ditë më vonë.

Coroner Darren Salter tha se njerëzit duhet të jenë më të vetëdijshëm se ekziston rreziku i një infeksioni nga një pickim apo një kafshim ndaj edhe duhet të jenë më të ndërgjegjshëm në shëndetin e tyre.

Të ashtuquajturat ethet e kafshimit të miut transmetohen tek njerëzit përmes një plage të kafshimit ose nga kontakti me lëkurën e hapur nga brejtësi ku gjenden edhe bakteret.

Është e rrallë në Britaninë e Madhe dhe zakonisht mund të trajtohet nga një kurs antibiotikësh, por nëse asgjë nuk është bërë, ajo mund të zhvillohet në një sëmundje serioze dhe të rezultojë në vdekje.

Simptomat përfshijnë ethe, të vjella, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve. Komplikimet mund të çojnë në infeksione të mushkërive, mëlçisë dhe zemrës.

Rreth një në dhjetë vetë me infeksionin vdesin. Pyetja që dëgjoi zonja Stapley kishte qenë më parë e palëkundur me periudhat e pneumonisë dhe sëmundjeve të tjera para se të kafshoheshin, gjë që mund të kishte dobësuar sistemin e saj imunitar.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...