Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

35 vite nga debutimi i Super Mario

Përshembull në 1996 Super Mario 64 u ndërtua në 3D për herë të parë duke sfiduar lojtarët të mundin armiqtë në hapësirë tre dimensionale.

Në Shtator të 1985 Mario dhe vëllai i tij bënë debutimin e parë në “Super Mario Bros.”

Askush nuk imagjinonte dot se 35 vite më vonë, dy burrat me mustaqe do të shisnin 373 milionë lojëra në mbarë botën.

Por si ka mundësi që 3 dekada më pas Mario është kaq popullor? Për të festuar datëlindjen e 35, Nintendo do të debutojë tre avantura klasike të Super Mario: Supe Mario 64, Super Mario Sunshine dhe Super Mario Galaxy.

Super Mario ndryshoi mënyrën sesi luajmë video lojëra. Çdo lojë e re Mario është bërë më e sofistikuar me avancimet teknologjike.

Përshembull në 1996 Super Mario 64 u ndërtua në 3D për herë të parë duke sfiduar lojtarët të mundin armiqtë në hapësirë tre dimensionale.

Përgjatë 35 viteve Mario ka evoluar nga një marangoz 8-bit në një hidraulik të rezolucionit të lartë i aftë të drejtojë motoçikleta.

Nintendo të debutojë më 1 Tetor deri më 31 Mars “Super Mario Bross 35.”

Suksesi i Nintendo do të kishte qenë i pamundur pa rënin e Atari në mesin e viteve 80 pasi dështoi të qëndronte mbi suksesin e Pong dhe Pac-Man. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Vlera e “Dogecoin” bie pas shakasë që bëri miliarderi Musk në “Saturday Night Live”

S.B.

Këto janë katër “zbulimet teknologjike” që do të ndryshojnë tregtinë botërore

S.B.

Edhe shoferët e kamionëve do të mund të punonin nga shtëpia

S.B.

Pse butoni “Like” në Facebook është bërë rozë te disa përdorues në SHBA?

S.B.

Elon Musk zbulon sëmundjen nga e cila vuan

S.B.

Bëhen të ditura data e lëshimit të iPad Pro 2021, çmimi dhe disa karakteristika “të veçanta”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...