Agjencia Zhurnal.mk
Bota

400 mijë fëmijë në Jemen rrezikojnë të vdesin nga uria

Gati gjysmë milioni fëmijë nën pesë vjeç mund të vdesin nga uria në Jemen nëse nuk marrin trajtim urgjent, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara. 50 për qind e të gjithë nën-pesëvjeçarëve në vend përballen me kequshqyerje këtë vit.

Në deklaratën e përbashkët agjencitë e fëmijëve, ushqimit, shëndetit dhe bujqësisë të OKB kanë thënë se në vitin 2021, 2.3 milionë fëmijë nën 5 vjeç – gjysma e numrit në Jemen – do të mbesin të uritur këtë vit. Kjo është një rritje prej 16 për qind nga viti 2020.

Nga ai numër, 400,000 pritet të vuajnë nga kequshqyerja e rëndë, që do të thotë se ata mund të zhduken nëse nuk trajtohen urgjentisht. Kjo paraqet një rritje prej 22 për qind e numrave më 2020.

Një kombinim katastrofik i luftërave, pandemisë së koronavirusit dhe ndryshimi i klimës ka shkatërruar Jemenin, ku 80 për qind e popullsisë tani mbështeten në ndihma për të mbijetuar.

Postime të ngjashme

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

Moduli rus destabilizon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

D V

Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit, pas atij të Vuhanit

D V

BE-ja kërkon mbështetje për krizën me migrantë në Lituani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...