Agjencia Zhurnal.mk
Kronika Maqedoni

432 punëtorë ndërtimorë janë mashtruar në Slloveni, mes tyre edhe shtetas të Maqedonisë

Celje, 8 qershor – Zhurnal.mk – Tre shtetas të Sllovenisë, dyshohet për mashtrim të 432 punëtorëve ndërtimorë, kryesisht punëtorë nga shtete të tjera, ndërsa nga viti 2011 deri në vitin 2019 kanë përfituar rreth 2,1 milion euro, informon Zhurnal.

Në fund të majit, policia e kriminalistës në Celje, ka kryer hetime për shkelje sistematike të të drejtave të punëtorëve.

Është zbuluar se punëdhënësit kanë angazhuar punëtorë nga Bosnja e Hercegovina, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, që më pas ata përsëri do të punësoheshin në kompani “fiktive”.

Drejtorët “fiktivë” të dyshuar kanë menaxhuar me gjithsej 22 kompani gjatë kësaj periudhe, derisa nuk u kanë paguar qëllimisht paga punëtorëve, kontributet për sigurim social, si dhe sigurim shëndetësor dhe pensional, e as tatimet e tyre.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Mbi nëntë mijë turistë e kanë vizituar Maqedoninë në muajin prill

Dafina Vidishiqi

Qeveria e RMV-së: Zaev dhe Radev biseduan për perspektivën e arritjes së një hapi real në integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut

Dafina Vidishiqi

Stoltenberg: Gjithçka mundej, vetëm duhej një njeri vizionar

Dafina Vidishiqi

Spasovski në Saraj: Vazhdimisht i dëgjojmë kërkesat e qytetarëve, prandaj kemi ofertën më të mirë

Dafina Vidishiqi

Botime me vlerë të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhuratë për AZGJ-në

Dafina Vidishiqi

RMV, për ndërtesat me efikasitet energjetik, sektori i ndërtimtarisë ka nevojë për digjitalizim

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...