Agjencia Zhurnal.mk
Sport

5 blerjet më të shtrenjta të janarit, surpriza vjen nga Anglia

Merkatoja e dimrit përgjithësisht shërben për të mbushur boshllëqet e krijuara për arsye të ndryshme gjatë pjesë së parë të sezonet, ndaj dhe lëvizjet janë të një profili jo shumë të lartë. Mungojnë përgjithësisht blerjet e shtrenjta, por ka klube që nuk ngurrojnë “të hapin thesin”, duke shpenzuar shifra të konsiderueshme. Për shkak të pandemisë, edhe çmimi i lojtarëve është më i ulët, megjithatë ko merkato janari tregojnë se klube të ndryshme nuk janë kursyer për të marrë elementët që kërkonin në treg.

Vendin e parë për blerjen më të shtrenjtë e mban West Hami, që shpenzoi plot 23.1 milionë euro për të blerë Said Benrahma nga Brentfordi, që militon në Championship. Goditjen e dytë më të shtrenjtë e ka bërë Ajaxi i Amsterdamit, që shpenzoi plot 22.5 milionë euro për të siguruar shërbimet e Sebastien Haller. Me gjigantin 26-vjeçar që u largua pikërisht nga West Hami, që ka bërë blerjen më të shtrenjtë.

Në pod (vendi i tretë) ngjitet edhe Mancheter United, që ka siguruar shërbimet e adoleshentit 18-vjeçar të Atalantës, Amad Diallo, për 21 milionë euro.

Një shumë të konsiderueshme shpenzoi edhe Leizpzigu për talentin hungarez, Szaboszlai, që u largua nga Salzburgu për 20 milionë euro.

Të njëjtën shumë shpenzoi edhe Monaco, për të marrë senegalezin Krepin Biatta nga Club Brugge, në Belgjikë.

Postime të ngjashme

Lautaro nuk do ta braktiste Interin për Arsenalin

D V

Zyrtare: Pjaca huazohet nga Juventusi te Torino

D V

Milani do vetëm ta shesë Haugen dhe ia ka caktuar çmimin

D V

Januzaj i shënon gol Monacos

D V

Reagimi i thjeshtë i Mourinhos në postimin e Xhakës, tërheq vëmendjen e mediave sportive

D V

KF Vardar bëhet me pronarë të rinjë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...