Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

5 të vdekur dhe 807 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Shkup, 3 mars – Zhurnal.mk – Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.312 testime, ndërsa janë regjistruar 807 raste të reja me Kovid-19.

Më së shumti të infektuar ka në Shkup – 359, pastaj Kumanovë dhe Ohër 38, Kavadar, Strumicë dhe Negotinë nga 36, Gjevgjeli – 35, Tetovë dhe Prilep nga 34, Gostivar – 29, Manastir – 25, Veles – 24, Kriva Pallankë – 12, Koçan dhe Krushevë nga 11, Resnjë – 6, Strugë, Kërçovë dhe Vallandovë nga 5, Probishtip dhe Bogdanci nga 4, Shtip, Dibër, Berovë dhe Demir Hisar nga 3, Dellçevë dhe Radovish nga 2, Sveti Nikollë, Vinicë, Kratovë dhe Demir Kapi nga 1.

Kanë vdekur pesë pacientë, prej të cilëve katër nga Shkupi (80, 74, 68 dhe 65) dhe një pacient nga Shtipi (81). Të gjithë pacientët kanë vdekur në kushte spitalore, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Janë regjistruar 312 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 135, Kavadari – 61, Prilepi – 41, Negotina – 16, Kumanovë – 12, Tetovë – 11, Veles – 7, Gostivar dhe Kratovë nga 5, Shtip dhe Manastir nga 4, Gjevgjeli – 3, Resnjë dhe Probishtip nga 2, Ohër, Koçan, Radovish, Berovë, Vinicë dhe Krushevë nga 1.

Janë bërë 3.312 testime përmes: ISHP – 755, QSHP Shkup – 87, Avicena – 291, Biotek – 248, Klinika “Zhan Mitrev” – 170, Sistina – 273, laboratoria Laor – 265, Mjekësia ligjore – 10, QSHP Manastir – 103, Sinlab – 66, Remedika – 32, laboratoria spitali Kozle – 19, ISHP dhe ISHP (rapid test) – gjithsej 990, KU Pulmologji me alergologji – 3.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 530.182 testime në Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë, që nga fillimi i epidemisë arrin në 104.548, numri i pacientëve të shëruar është 92.189, të vdekurve 3.156, ndërsa numri i rasteve aktive është 9.203.

Sipas analizave deritani të përfunduara epidemiologjike, për momentin distribuimi sipas qyteteve është ky:
Distribuimi sipas qyteteve Të sëmurë (të rinj), Raste aktive (gjithsej):

Shkup 359, aktivë 4145
Kumanovë 38, aktivë 338
Tetovë 34, aktivë 323
Prilep 34, aktivë 643
Gostivar 29, aktivë 184
Shtip 3, aktivë 121
Veles 24, aktivë 278
Manastir 25, aktivë 209
Kavadar 36, aktivë 604
Ohër 38, aktivë 475
Strumicë 36, ​​aktivë 220
Strugë 5, aktivë 190
Koçan 11, aktivë 91
Kërçovë 5, aktivë 74
Negotinë 36, aktivë 264
Gjevgjeli 35, aktivë 223
Sveti Nikollë 1, aktivë 26
Kriva Pallankë 12, aktivë 114
Resnjë 6, aktivë 65
Dibër 3, aktivë 43
Dellçevë 2, aktivë 184
Radovish 2, aktivë 23
Berovë 3, aktivë 32
Probishtip 4, aktivë 32
Vinicë 1, aktivë 27
Vallandovë 5, aktivë 32
Krushevë 11, aktivë 85
Kratovë 1, aktivë 28
Bogdanci 4, aktivë 51
Demir Hisar 3, aktivë 23
Makedonski Brod, aktivë 8
Demir Kapija 1, aktivë 40
Makedonska Kamenica, aktivë 3
Pehçevë, aktivë 4
Dojran, aktiv 1

Postime të ngjashme

Edhe nesër me diell, nga e marta vranësira, reshje dhe ulje të temperaturave

R Zh

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

Sela: Është gënjeshtër që koalicioni ASh-AAA ka bllokuar pakon e pestë ekonomike

R Zh

MASH: Programe të reja mësimore për filloristët – bazë dhe nxitje për qasje kreative në mësim

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...