Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Covid 19 Maqedoni

53 nxënës dhe 8 mësues janë vendosur në izolim shtëpiak që nga fillimi i vitit shkollor

Shkup, 8 tetor – Zhurnal.mk – Për vetëm pesë ditë nga fillimi i vitit të ri shkollor, në izolim gjithsej janë vendosur 53 nxënës dhe 8 mësues. Këto shifra janë të larta duke patur parasysh se në vendin tonë me prezencë fizike mësojnë vetëm filloristët deri në klasë të tretë, informon Zhurnal.

Nga tetë mësuesit, gjashtë prej tyre nuk kanë qenë në kontakt direkt me nxënësit, sepse ligjeratat i kanë mbajtur online.

Nga dje në izolim janë edhe 10 nxënës të klasës së dytë nga shkolla “Koço Racin” në Radovish. Në Shkup në shkollën “Goce Dellçev” sot në izolim janë futur edhe 22 nxënës të tjerë.

Në këtë shkollë pozitiv me Covid janë dy mësues dhe një nxënës, dhe rreth 39 janë në izolim shtëpiak.

Nga Ministria e Arsimit thonë se në gjitha shkollat ku ka raste pozitive me covid, po veprohet me kohë sipas protokoleve, me qëllim që të pengohet përhapja e virusit dhe nxënësit e tjerë të jenë të mbrojtur. Ata mësues që gjenden në izolim, ligjeratat i mbajnë online.

MASH njofton se gjithashtu edhe në televizion po emitohen nga 15 minuta orë mësimore në RTVM. //Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Ju del “error” në numrin amë gjatë regjistrimit? Ja si ta tejkaloni pengesën

T E

Edhe Enti i Statistikave nuk kishte internet sot, tha Selami

R Zh

Ende nuk lejohet organizimi i dasmave

T E

Dy të arrestuar pas plagosjes së djalit të Sulejman Rexhepit

T E

Shpërthen zjarr i fuqishëm në fshatrat e Manastirit

T E

Sassoli kërkon Konferencë ndërqeveritare për Shqipërinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...