Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

641 raste të reja me Kovid-19, 12 persona ndërruan jetë, 233 u shëruan

Shkup, 21 tetor – Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja me Kovid-19, 12 persona kanë ndërruar jetë, ndërsa 233 janë shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga rastet e reja në: Shkup ka 325, Kumanovë-26,  Dibër-1,Shtip-25, Prilep-38, Tetovë-25, Strugë-5, Veles-10, Manastir-14, Ohër-10, Kavadar-25, Gostivar-11, Gjevgjeli-20, Strumicë-24, Kriva Pallankë-9, Radovish-5, Krushevë-1, Koçan-10, Probishtip-3, Demir Hisar-2, pehçevë-2, Berovë-3, Vallandovë-3, Vinicë-3, Dellçevë-2, Kratovë-3, Sveti Nikole-3, Kërçovë-18, Resnjë-8, Negotinë-7

Sot Instituti për shëndet publik regjistroi 233 pacientë të shëruar nga: Shkupi-89, Kumanova-6, Dibra-2, Shtipi-11, Prilepi-13, Tetova-15, Struga-3, Velesi-3, Manastiri-14, Kavadari-4, Gostivari-1, Gjevgjelia-2, Strumica-18, Kriva Pallanka-4, Radovishi-8, Koçani-25, Probishtupi-3, Berova-2, Vallandova-2, Vinica-2, Dellçeva-1, Sveti Nikole-2, Kërçova-2 dhe Negotina-1.

Kanë ndërruar jetë 12 persona, tre pacientë nga Shkupi (52, 73 dhe 85 vjeç), një nga Kumanova (59 vjeç), dy pacientë nga Prilepi (78 dhe 75 vjeç), dy nga Velesi (61 dhe 62 vjeç), dy pacientë nga Gostivari (43 dhe 76 vjeç), një nga Strumica (66 vjeç) dhe një pacient nga Sveti Nikolla (69 vjeç).

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 prej fillimit të pandemisë është 24.836, numri i pacientëve të shëruar është 17.905, i të vdekurve është 862, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është 6.069. Prej dje u regjistrua një test kontrollues, ndërsa sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin distribuimi sipas qyteteve është ky në vijim:

• Shkup 10.493, aktivë 2.983
• Kumanovë 2.024, aktivë 252
• Dibër 310, aktivë 49
• Shtip 1.486, aktivë 172
• Prilep 973, aktivë 237
• Tetovë 1.786, aktivë 314
• Strugë 759, aktivë 78
• Veles 458, aktivë 113
• Manastir 490, aktivë 152
• Ohër 543, aktivë 116
• Kavadar 352, aktivë 102
• Gostivar 1.053, aktivë 111
• Gjevgjeli 287, aktivë 150 (16 persona nga NJT Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 44 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 630, aktivë 369
• Kriva Pallankë 193, aktivë 67
• Radovish 184, aktivë 72
• Krushevë 21, aktiv 1
• Koçan 583, aktivë 181
• Probishtip 144, aktivë 16
• Demir Hisar 71, aktivë 10
• Makedonski Brod 98, aktiv 4
• Pehçevë 57, aktivë 11
• Berovo 175, aktivë 46
• Vallandovë 86, aktivë 46
• Vinicë 154, aktivë 51
• Dellçevë 215, aktivë 118 (43 persona nga NJT Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 34, aktivë 8
• Sveti Nikole 430 aktivë 59
• Kërçovë 442, aktivë 96
• Resnjë 210, aktivë 46
• Negotinë 95, 39 aktivë (15 persona nga NJT Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

2688 testet e bëra janë përmes: ISHP-693, QSHP Shkup-91, Avicena-702, Biotek-253, ASHAM-186, Klinika “Zhan Mitrev” – 2458,  Sistina me metodën PCR – 157, Laboratori Laor-55, Mjekësia ligjore-32, IPSH Manastir-161, Klinikës infektive -6, KGJO-11, Sinlab-96, laboratore jashtë vendit-0. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 226.782 testime për Kovid-19.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar 20 pacientë. Gjithsej të hospitalizuar janë 108 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 80 pacientë, nuk ka pacientë në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle të hospitalizuar janë 3 fëmijë dhe 4 nëna pozitive me Kovid-19, 1  fëmijë dhe 2 nëna janë të dyshuar me virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar 6 pacientë. Gjithsej të hospitalizuar janë 47 pacientë nga të cilët në makinë respiratore janë 5 pacientë.

Në spitalin në Manastir të hospitalizuar janë 52, ndërsa në spitalin në Shtip të hospitalizuar janë 50 pacientë. Në repartet  infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 214, pozitivë dhe të dyshuar me Kovid-19.

Raste aktive në komunat e Shkupit sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në distribuimin sipas komunave në Shkup)

• Çair- 134
• Gazi Babë – 353
• Aerodrom – 592
• Karposh – 479
• Qendër – 476
• Kisella Vodë – 332

• Gjorçe Petrov – 240
• Butel – 122
• Shuto Orizarë – 17
• Studeniçan – 6
• Saraj – 23
• Haraçinë – 9

• Ilinden – 49
• Sopishte – 25
• Çuçer Sandevë – 11
• Petrovec – 20
• Zelenikovë – 9
• të huaj – 14
• të pashpërndarë – 72, kumtuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Postime të ngjashme

Anketa/59.2 përqind e qytetarëve besojnë se shteti nuk ka kapacitet për të kryer regjistrim të drejtë dhe objektiv

T E

Sela: Shumica e atyre pa shtetësi janë shqiptar

B M

2674 qytetarë presin për të marrë shtetësi, Bushi pohon se Ligji duhet të ndryshohet

T E

Shekerinska: Nëse Karakaçanov dëshiron të jetë maqedonas, le të urdhërojë

T E

Filipçe: Lloji britanik është me formë më të lehtë të sëmundjes, përhapet më shpejt, nuk ka vend për panik

T E

Kuvendi miratoi Ligjin e ri me ndryshime për parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna ndaj grave

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...