Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

6489 gjoba për 10 ditë për shoferët e Maqedonisë

Shkup, 12 janar – Zhurnal.mk – Ministria e Brendshme (MPB) njoftoi se brenda dhjetë ditëve, nga 31 dhjetori 2020 deri më 9 janar 2021, janë gjobitur 6.489 shoferë të cilët nuk ishin në përputhje me rregullat dhe rregulloret e trafikut.

Sipas Ministrisë, 414 gjoba janë për automjete të paregjistruara (vlefshmëria e skaduar e licencës së trafikut), 520 për ngasje pa patentë shoferi, 185 për ngasje nën ndikimin e alkoolit, 835 për ngasje të shpejtësisë më tepër që është e lejuar dhe 312 për parakalime të paligjshme.

“Kontrollet e intensifikuara ndikojnë në uljen e numrit të aksidenteve në trafik në periudhën kur zbatohen këto kontrolle. Në nëntor 2020 krahasuar me nëntorin 2019 kemi një rënie prej 21 përqind, ndërsa kur krahasojmë dhjetorin 2020 me dhjetorin 2019 kemi një rënie prej 23 përqind të numrit të aksidenteve të trafikut. Si rezultat i aktiviteteve të ndërmarra, viti 2020 ka numrin më të ulët të viktimave në trafik”, deklarojnë nga Ministria e Brendshme.

Postime të ngjashme

Arian Hakiki u zgjodh kryetar i Alternativës në degën e Tearcës

R Zh

Rexhepi: Gazifikimi i amvisërive në pjesën më të madhe të komunave do bëhet realitet në fillim të vitit të ardhshëm

R Zh

Ali Ahmeti: Diaspora, pjesë e pandarë e jona

R Zh

Ademi: ASH-AA manipulojnë me numrin e qytetarëve që nuk kanë nënshtetës

R Zh

Makraduli: Dokumentet personale do t’ju vijnë në adresë shtëpie

T E

Selami: Qytetarët të jenë të qetë, të gjithë do të regjistrohen

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...