Agjencia Zhurnal.mk
Bota

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

Hamas, grupi që sundon Rripin e Gazës, nisi një breshëri të re raketash drejt Izraelit pasi raketat izraelite shkatërruan një kullë të tretë në territorin bregdetar të rrethuar.

Burimet lokale thanë se aeroplanët luftarakë izraelitë bombarduan vendet që u përkisnin grupeve të armatosura palestineze, përveç ndërtesave të sigurisë dhe policisë.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza që nga e hëna është rritur në 65, duke përfshirë 14 fëmijë dhe pesë gra, raporton aljazeera.

Gjithashtu edhe 335 njerëz të tjerë u plagosën, tha ministria, ndërsa tre palestinezë u vranë gjithashtu nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor.Autoritetet izraelite kanë raportuar për gjashtë të vdekur, duke përfshirë një ushtar dhe një shtetas indian. Rreth 100 izraelitë gjithashtu janë plagosur.

Ndryshe, Izraeli dhe Palestina ka vite që janë në konflikt dhe ky është një ndër më të përgjakshmet.

Postime të ngjashme

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...