Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

721 raste të reja me Covid, vdesin 9 pacientë

Shkup, 4 mars – Zhurnal.mk – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 3.323 teste, ndërsa janë regjistruar 721 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup – 357, Prilep – 72, Kavadar dhe Gjevgjeli – nga 42, Negotinë – 30, Ohër – 26, Veles – 20, Gostivar – 18, Kumanovë – 17, Manastir – 16, Koçan – 12, Krushevë – 10, Strugë – 8 , Shtip dhe Bogdanci – nga 7, Kriva Pallankë – 5, Kërçovë, Resnjë dhe Vallandovë – nga 4, Tetovë dhe Vinicë – nga 3, Strumicë, Dellçevë, Demir Kapi dhe Pehçevë – nga 2, Sveti Nikollë, Radovish, Probishtip, Kratovë, Makedonska Kamenica dhe Dojran – nga 1.

Janë regjistruar gjithsej nëntë raste të vdekjes. Tre pacientë nga Shkupi (85, 80, 69 vjet), dy pacientë nga Kumanova (81, 74 vjet) dhe një pacient nga Prilepi (75), Velesi (73), Kriva Pallanka (73) dhe Valandova (71). Tetë pacientë vdiqën në spital, ndërsa një pacient vdiq në shtëpi, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Janë regjistruar 1,753 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 750, Dellçeva – 120, Ohri – 97, Kavadari – 85, Tetova – 80, Velesi – 74, Strumica – 64, Gostivari – 57, Prilepi – 51, Manastiri – 42, Kumanova dhe Kërçova – nga 38, Struga – 35, Shtipi – 25, Gjevgjelia, Resnja dhe Dibra – nga 22, Krusheva – 19, Negotina, Koçani dhe Demir Kapia – nga 15, Radovishi – 14, Kriva Pallanka – 12, Vinica dhe Sveti Nikolla – nga 8, Bogdanci – 6, Makedonski Brod – 4, Kratova – 3, Vallandova, Pehçeva, Probishtipi, Makedonska Kamenica dhe Berova – nga 2, Dojrani dhe Demir Hisari – nga 1.

Janë kryer 3.323 teste përmes: ISHP-679, QSHP Shkup-131, Avicenna-305, Biotek-317, Klinika “Zan Mitrev” -180, Sistina-272, laboratori Laor-176, Mjekësia Ligjore-14, QSHP Manastir-78, Klinika për Sëmundjet Infektive dhe Gjendje Febrile-3, Sinlab-113, Remedika-22, ISHP (testi i shpejtë) – gjithsej 1029, Pulmonologji me Alergologji-4.

Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 533.505 teste të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 105.269, numri i pacientëve të shëruar është 93.942, numri i vdekjeve është 3.165 dhe numri i rasteve aktive është 8.162.

Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike deri më tani, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shpërndarja sipas qyteteve Të infektuar, Rastet aktive

Shkup 357, aktiv 3750

Kumanovë 17, aktiv 314

Prilep 72, aktivë 663

Tetovë 3, aktiv 246

Gostivar 18, aktiv 145

Shtip 7, aktiv 102

Veles 20, aktiv 223

Kavadar 42, aktiv 561

Manastir 16, aktiv 183

Ohri 26, aktiv 404

Strumicë 2, aktiv 158

Strugë 8, aktiv 163

Koçan 12, aktiv 88

Kërçovë 4, aktiv 40

Negotinë 30, aktiv 279

Gjevgjeli 42, aktiv 243

Sveti Nikollë 1, aktiv 19

Kriva Pallankë 5, aktiv 106

Resnjë 4, aktiv 47

Dibër, aktiv 21

Dellçevë 2, aktiv 66

Radovish 1, aktiv 10

Berovë, aktiv 30

Probishtip 1, aktiv 31

Vinica 3, aktiv 23

Vallandovë 4, aktiv 33

Krushevë 10, aktiv 76

Bogdanc 7, aktiv 52

Kratovë 1, aktiv 26

Demir Hisar, aktiv 22

Makedonski Brod, aktiv 4

Demir Kapi 2, aktiv 27

Makedonska Kamenica 1, aktiv 2

Pehçevë 2, aktiv 4

Dojran 1, aktiv 1.

Postime të ngjashme

MASH: Programe të reja mësimore për filloristët – bazë dhe nxitje për qasje kreative në mësim

R Zh

Qyteti i Shkupit së shpejti do të fillojë me implementimin e qarkullimit – transport i shpejtë me autobusë

R Zh

Takim me Sektorin për statistika të FMN-së: Banka popullore publikon të dhëna statistikore të cilësisë së lartë

R Zh

SHGM: Nesër do të vaksinohen gazetarët dhe punonjësit medial

R Zh

Moti sot i ngrohtë, temperatura deri më 21 gradë

Z H

Analizë: Kryetari i ardhshëm i Tetovës, një pakt i pashmangshëm me maqedonasit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...